Поделиться в facebook
Поделиться в twitter
Поделиться в whatsapp
Поделиться в telegram

ביקורת סרט כוח טבעי

אף על פי שאני לא אוהב סרטים מהסוג הזה נאלצתי לראות אותו משום שמספר המתאמנים ששאלו את דעתי על הסרט גדל מיום ליום.

לקח לי כמה שעות כדי לבדוק את העובדות בסרט על הספורטאים שמשתתפים שם. לכן תקדישו כמה דקות מזמנכם וקראו עד הסוף.

 

בואו נראה מה היה לנו, אני אעבור על הפרטים שהיו בסרט בסדר כרונולוגי אך קודם כול חשוב לי לציין מהו ההבדל בין צמחוני לטבעוני.

צמחוני הוא אדם שלא אוכל בשר, דגים (יש כאלה שכן), מאכלי ים ועוף אך כן אוכל ביצים ומוצרי חלב.

בתוך הצמחוניים יש עוד הרבה חלוקות, כאלה שלא אוכלים מוצרי חלב וכן אוכלים ביצים

והפוך כאלה שאוכלים מוצרי חלב ולא אוכלים ביצים ועוד.

טבעוני זה אדם שלא אוכל שום דבר מהחי: בשר, דגים, מאכלי ים ועוף, כולל ביצים ומוצרי חלב.

 

ועכשיו לסרט:

גיבור הסרט ג’יימס וילקס לוחם UFC ומדריך אומנויות לחימה לקוחות מיוחדים- אנשים אוהבים סיפורים, לכן יש לנו גיבור שהגיע להישגים, ואז קרה משהו שמשנה את החיים שלו הוא נפצע (קרע רצועות בברכיים). במקום לעשות כמו כולם הוא מחליט לחקור ולנסות לזרז את ההחלמה. בדרך לא רק מציל את עצמו, אלא גם את אבא שלו, חברים ואולי את כל העולם. קרב אחרון של ג’יימס היה ב-2010 וב-2012 הוא תלה את הכפפות בגלל פציעות שונות ביניהם שבר בחוליה.

 

ג’יימס התחיל לחקור את הגלדיאטורים, שהוא משווה אותם ללוחמים בזירה. בסרט מציגים את הגלדיאטורים כלוחמים מובחרים ושהם קיבלו את האוכל והטיפול הכי טוב לאותה תקופה.

עברתי על התגובות של החוקרים שחקרו את הקבר של הגלדיאטורים (שעליהם מתבסס ג’יימס). בתקופות שונות גלדיאטורים היו אנשים שונים. בהתחלה זה היו שבויים, עבדים, וכו’, בהמשך גם אדם רגיל יכל להיות גלדיאטור בגלל חובות, אבל אז הוא ויתר על אפשרות שלו להיות אזרח. עם כל האהבה של הקהל לגלדיאטורים הסטטוס שלהם היה נכות יותר מאשר של עבד.

 

מבחינת האוכל דעות של החוקרים מתפצלות, חלק סבורים שהם קיבלו אוכל נכות בגלל המעמד שלהם,חלק אחר חושב הפוך שנתנו להם אוכל וטיפול כמו לסוסי מרוץ של ימינו, כדי שיעשו כמה שיותר קרבות. גם אני חושב שזה שהם לא קיבלו בשר היה בשביל לצמצם עלויות תחזוקה ולא כסופר דיאטה לספורטאי על כמו שמוצג בסרט.

כמו כן מה ששכחו להזכיר בסרט זה שכל השלדים חוץ מ 1 היו שייכים לבני 30-20 ,בעלי עודף משקל ושיניים רקובות. שומן בשבילם היה מין שחפץ.

 

סטרונציום- באמת כמו שמוצג בסרת עוזר לאוסטיופורוזיס, והוא באמת מגיע לגוף מן הצומח. מה שחסר לי פה שלא הזכירו שעוד יותר סטרונציום יש בתוך אפר. גלדיאטורים מדי יום שתו מן משקה איזוטוני על בסיס אפר.

זה הפריע לי כי לשתות אפר ולאכול מן הצומח זה קצת דברים שונים. בנוסף כמויות גדולות של סטרונציום שהוא נחשב למתכת כבדה ורדיואקטיבית לא בטוח שבריאה לגוף. אז גם כאן יותר לא אומר יותר טוב.

 

קרב בין מקגרגור לדיאז- בסרט מנסים להראות את זה כקרב של טבעוני נגד אוכל בשר. רק הם שכחו לציין שדיאז אוכל ביצים ודגים, לכן הוא למעשה צמחוני.

אם יהיה סרט נגד אלכהול, אז שוב יהיה אפשר להשתמש בקונור, כי לפני הקרב מול חביב הוא שתה ויסקי ושוב הפסיד))

 

עכשיו נעבור לספורטאים אחרים מן העבר כמו אמיל וויגחט, פאבו נורמי, מאררי רווז, אדבין מוזס היו צמחוניים ולא טבעוניים, גם קרל לויס היה צמחוני והפך להיות טבעוני לקראת סוף הקריירה. חשוב להבין את זה כי צמחוניים אוכלים מוצרי חלב, וביצים וחלקם גם דגים.

מורגן מיטשל ב 2016 הפכה להיות טבעונית, מוצג שהתוצאות שלה השתפרו. אם נסתכל על התוצאות שלה מ2016 עד 2019 אז הם לא השתפרו,אלא נהיו גרועים יותר.

דריק מורגן הפך להיות טבעוני כדי להיפצע פחות, ואחרי שנה נפצע ופרש בגיל 30.

בראיין ג’נינגס הפך להיות טבעוני ב-2012, עד אז היו לו 14 ניצחונות ו0 הפסדים, מאז יש לו 10 ניצחונות ו4 הפסדים.

קנדריק פריס- הפך להיות טבעוני ב-2014, מ2016 הוא לא מתחרה

פאטריק באבאיין- מוצג כאדם החזק בעולם, נכון הוא נחשב אלוף באחת האגודות של הסטרונג מן, אך רחוק מלהיות האדם החזק באולם. אהבתי שבחור (ג’יימס) עם רצועות קרואות שבעצם חוקר איך לחזור כמה שיותר מהר לפעילות, מנסה להרים 317 ק»ג שמרים פטריק. דרך הגב פטריק נפצע באותה שנה ולא מתחרה יותר.

אם הייתי עושה סרט אנטי טבעוני, הייתי משתמש בספורטאים שהוצגו כאן עד עכשיו))

דוטסי באוש וסקוט דג’ורק הם כרגע ספורטאים יחידים שמוצגים שבאמת השתפרו מהמעבר לטבענות. סקוט הוא רץ אולטרה מרטונים, לכן דיאטה בעלת כמות גדולה של פחמימות מתאימה לו מאוד.

 

ד»ר ג’יימס לומיס- מדבר על זה שבקבוצה שלו שחקנים סבורים שחלבון הוא מקור לאנרגיה. הוא אמר שהמידע הזה מושרש בעולם מלפני 200 שנה. האמת שאני מאמן רק 7 שנים, וקורא ספרות מהתחום רק 20 שנה, בשום מקום לא ראיתי שחלבון הוא מקור לאנרגיה אלא חומר בניה. כשעבדתי עם שחקני נוער בליגה לאומית וליגת העל אני בטוח שלא היה שחקן שחשב כך.

 

אחרי זה נאמר שבעלי חיים לוקחים את החלבון מן הצומח ואחרי זה אנחנו לוקחים אותו מן החי. זה גם לא בדיוק נכון, קיבה של בעל חיים שונה לגמרי, והחיידקים שנמצאים בתוכה הופכים את הצומח לחומצות אמינו שונות, בנוסף לכל, לרוב חיות אוכלות מזון שאנחנו לא היינו אוכלים.

אחרי זה נאמר שאפשר לקבל ויטמין B12 מהלכלוך שעל הירקות ומהמים, אך זה גם לא נכון כי:

א. זה לא מספיק

ב. אנחנו חייבים לשטוף את הירקות שלנו.

 

חלבון מן הצומח-כאן אין בעיה, באמת אפשר לקבל את כל החומצות האמינו מן הצומח, פשוט הפיזור שם יותר גדול וכדי להשלים את כולן נצטרך לאכול סוגי קטניות ודגנים שונים.

איפה יש בעיה? במחקר שהוא מציג. הוא אומר שלפי המחקר אין משמעות למקור החלבון. אך זה לא נכון , במחקר הספציפי שהוא מראה רשום שלטבעוניים יש פחות קריאטין מאשר לאוכלי בשר. קריאטין נחוץ ליצירת האנרגיה במאגל קרפס.

 

כולסטרול- לכולסטרול באוכל אין השפעה ישירה על כולסטרול בדם, הקשר הוא הרבה יותר מורכב. מ2015 הוא לא נחשב למרכיב שגורם נזק למערכת הלב.

 

 אנדותלין- לפי הסרט תזונה מהחי מפריעה לאנדותל להיפתח, מפריעה לקצב זרימת הדם, ופוגעת בביצועים הגופניים. לא מבוסס מדעית,אז כרגע זה רק תאוריה.

 

מיץ סלק משפר ביצועים- זה נכון שמחקרים מצעו שניטרטים מרחיבים את כלי הדם, ויכולים לשפר ביצועים אצל ספורטאים וגם מורידים לחץ דם. כמו בכל דבר עודף ניטרטים לא בריא לגוף. טבלה של דברים בריאים מן הצומח ולא בריאים מן החי- גם בחי וגם בצומח יש גם דברים בריאים וגם פחות, לכן הטבלה הזאת שוב לא מדויקת. אותו דבר גם בהמשך על הדלקתיות בגוף.

 

נוגדי חמצון- לפי מה שידוע לי כל התאוריה של נוגדי חמצון מקבלת הרבה ביקורת, אך נכון להיום מה שמציגים בסרט נכון. בצומח יש יותר נוגדי חמצון.

 

אסטרוגן- בסרט צודקים, אין בעיה עם סויה, זה לא עושה שדיים לגברים) אבל גם פה לכמות יש משמעות.

 

לפי מחקרים אחרונים אפשר לראות שאין קשר בין סרטן לבין אוכל מן החי, כפי שמוצג בסרט.

 

ארנולד שוורצנגר- מר אולימפיה 7 פעמים, טרמינטור והפנים של פיתוח גוף במשך 50 שנים האחרונות, ב-2016 התחיל מעבר לצמחונות (אוכל רק פעמיים בשבוע בשר). אנחנו לא נידע אם ארנולד היה צמחוני האם הוא היה מגיע לאן שהגיע. המעבר קרה בזכות הרופא שלו שהמליץ לו על כך,אך שוורצנגר מדבר גם על הנזק על הסביבה והגזים שנפלטים מהתעשיה של ייצור בשר, כנראה בגלל זה הוא רכש טנק M47 Patton II יש הרבה סרטונים איך הוא «דואג» לסביבה ובסופו של דבר עד היום אוכל בשר.

 

מחקר הזיקפה -אין לי שום מושג בזה, לכן אין לי מה להגיד. אבל יש הרבה פקטורים שיכולים להשפיע על המחקר. לדוגמא יום ראשון לא היה אימון וביום השני כן.

 

נימאי דלגדו- לא מצאתי עדויות שהוא לא מפתח גוף טיבעי… לי יש ספק

 

אחרי זה כל מני חוקרים מסבירים שלפי האבולוציה אדם הוא טבעוני….מממ יותר נכון להגיד שאדם הוא כל אוכל, על זה תקראו לבד.

 

טסט דם משחקני פוטבול- מראה הדם לא אומר שום דבר,חוץ מזה לא מראים לנו מה הם אכלו בארוחות אחרות, כמות שומן בשתי ארוחות לא זהה. ולקינוח, דם של הבחור שטבעוני שנים, זהה לדם של החברים שלו כשהם אכלו רק ארוחה אחת טבעונית. לפי מה שהם מראים מספיקה ארוכה אחת טבעונית ביום שהדם יהיה תקין)))

 

ג’יימס עובד עם באטל רוופ שעה ודקה ואמר שיכול לעשות עוד,לי זה לא נראה אמין,נכון להיום שיא גינס עומד על 50 דק…

 

סיכום ודעה אישית: אין לי שום בעיה עם צמחונות, טבעונות או שמירה על איכות הסביבה. יש לי בעיה עם תעמולה, נתונים חלקיים, נתונים שקריים, סינון עובדות, סיפורים אישיים ולחץ על הרגשות שלנו.

«או שאתם אוכלים מן החי וסובלים,או שאתם טבעוניים והופכים לסופרמנים».

זאת גישה לא נכונה,במקום להסביר על כל הטוב שיש בצומח ואיך לשלב אותו באופן מאוזן, מספרים כמה אוכל מן החי הוא רע ושיש רק פתרון יחיד והוא טבעונות.

אני מאמין שאין רק דרך נכונה אחת להגיע לגוף בריא או הישגים בספורט, וכל אחד צריך לבחור דרך שטובה בשבילו.

דירוג הפוסט:
5/5

מידע על הכתב

פוסטים מובחרים

הכותב הוא בוגר וינגייט ופאשיקום FORMS (Fashikom orthopedic movement rehabilitation senior), מאמן כושר, ספורטתרפיסת והידרוטרפיסת. עבר מאות שעות לימוד ופרקטיקה בתחומי הכושר והתרפיה בעשרות קורסים ב-7 שנים האחרונות. עבד כספורטתרפיסת ומאמן כושר עם ספורטאים במועדוני כדורגל הפועל רמת גן, הפועל תל אביב ואקדמיה לטניס בכפר המכביה.

פוסטים נוספים בתחום

מריוס אברמוב

כושר מאפס: מה שצריך לדעת כל מתחיל

אורח חיים בריא נכנס לאופנה. מספר מועדוני הכושר גדל במהירות אדירה וכך גם מספר המבקרים בהם. כאן מוצע ללקוחות מגוון תוכניות שונות, כולל שיעורי שחייה, יוגה, פיתוח גוף, קרוספיט וכושר. בתוך המגוון העצום כל אחד יכול למצוא את התחום שהואהכי מתחבר עליו והכי חשבוה יתמיד בו. ואם גם אתם מאלה שהחליטו לדאוג לבריאות שלהם, לחטב

קרא עוד »
מריוס אברמוב

למה כדאי לכם להתאמן עם מאמן אישי

גוף יפה זה מה שכל גבר ואישה רוצים. הגוף החתיך, המנופח והשרירי, מושך תשומת לב נשית. הגוף החטוב והאלגנטי של האישה מושך את מראה הגברים. עם זאת, השגת מבנה גוף יפה אינה מלאכה קלה. גם לגברים וגם לנשים. למה זה? בואו נפרט. למה אין גוף יפה כולם רוצים להיראות ספורטיביים. לשם כך, הולכים לחדר כושר

קרא עוד »
מריוס אברמוב

?טרנד העבר או איתנו לנצח TRX

 לפני 10 שנים אף אחד אפילו לא שמע על אימונים כאלה. היום הם הפכו להיות לא סתם ניסוי מעניין. רוב מועדוני הכושר המודרניים אפילו  לא יכולים לדמיין את לוח הזמנים שלהם בלי אמוני TRX . אז במה מדובר ומדוע TRX הוא כלכך פופולרי. מה זה  TRX? אימונים בתליה, אימוני רצועות, חדר כושר ביתי הם מילים

קרא עוד »

6 комментариев

 • צפריר

  שמע כל הכבוד

 • Appreciate it! It a very good web-site!

 • Maintain the great job and generating the group!

 • I’m not sure why but this site is loading very slow for me.
  Is anyone else having this problem or is it a problem on my end?
  I’ll check back later on and see if the problem still exists.007카지노

 • Very nice post. I simply stumbled upon your weblog and wanted to mention that I’ve truly enjoyed
  surfing around your blog posts. In any case I will be subscribing to your rss
  feed and I am hoping you write again soon!

 • Do you mind if I quote a couple of your articles as long
  as I provide credit and sources back to your webpage?
  My website is in the very same niche as yours and my visitors would certainly benefit from some of the information you present here.
  Please let me know if this alright with you. Thank you!

Leave a Reply

קבל מידע עדכני

פוסטים מובחרים

מריוס אברמוב

סיקור חדרי כושר ברמת גן ינואר 2019

אנשים נוטים להעביר החלטות והתחלות  חדשות לתחילת שבוע או לתחילת שנה חדשה. לכן השאלה שהכי נשאלתי בחודש הראשון של השנה היתה על איזה חדר כושר אני ממליץ ברמת גן. אני חושב שהפרמטר של מרחק מהבית או העבודה הוא הכי חשוב, ובכל זאת בגלל כמות השאלות  החלטתי לרשום פוסט מפורט. אז ככה, ברמת גן יש לנו

קרא עוד »